גאדג’טי מסקר: Lenovo Watch X – שעון מחוגים חכם

תחום השעונים החכמים ורצועות הכושר ממשיך להתפתח באופן קבוע וניתן למצוא שעונים מסוג זה גם מחברות כמו לנובו (Lenovo), שהכריזה ביוני האחרון על ה- Lenovo Watch X ו-Watch X Plus, כדגם ההמשך ל-Watch 9 של החברה מ-2017, אותם גם זכינו לראות בתערוכת CES ASIA 2018 .
בניגוד לשעון חכם רגיל, ה-Watch X הוא שעון היברידי המשלב בין שעון מחוגים קלאסי לבין פונקציות אותם אנו רגילים למצוא ברצועת כושר רגילה, דוגמת ה- Mi Band 3 , עם מסך OLED קטן המשולב בשעון עצמו והופך אותו לשעון “חכם”. נותר רק לראות עד כמה מוצלח השילוב בין שעון רגיל לרצועת כושר של לנובו.
מבט מקרוב
הדבר הבולט ביותר ב-Watch X של לנובו הוא העיצוב, הגורם לו להיראות כשעון מחוגים רגיל לכל דבר כל עוד מסך ה-OLED כבוי. מבחינת עיצוב לוח המחוגים ניתן למצוא שקעים במיקום של השעות 12, 3, 6 ו-9, מספרים בשעות 2, 4, 8 ו-10 וסימון דקות ב-5, 25, 35 ו-55 כשמתחת להכל אפשר למצוא את מסך ה-OLED המובנה בגודל 1.5 אינץ’ שמאפשר הצגת מידע נוסף כשהוא נבלע ברקע כאשר הוא לא בשימוש.
מסך דולק - לנובו Watch X (צילום: יאן לנגרמן) מסך מכובה - לנובו Watch X (צילום: יאן לנגרמן)
בחלק האחורי אנחנו מוצאים את חישן הדופק האופטי יחד עם 4 פינים המשמשים לחיבור כבל הטעינה המגנטי המצורף. רצועת המתכת השחורה אותה לנובו שילבה בשעון משתמשת במגנט על מנת להתאים את הרצועה ליד עם חיבור 22 מ”מ, המאפשר החלפה נוחה של הרצועה בכל רצועת שעון סטנדרטית.
רצועת שעון Watch X (צילום: יאן לנגרמן) מבט מקרוב Watch X (צילום: יאן לנגרמן) צד אחורי Watch X (צילום: יאן לנגרמן)
מפרט טכני:

מסך – 1.5 אינץ’ OLED.
סוללה – 600mAh.
גוף שעון – סגסוגת אבץ.
משקל – 81 גרם.
עמידות – תקן ATM8.

הדבר הבולט ביותר במפרט של ה-Watch X הוא המשקל הגבוהה יחסית של 81 גרם וסוללת 600mAh, הנחשבת כסוללה גדולה בעבור שעונים חכמים באופן ככלי ואמורה לאפשר לו זמן שימוש רב בין טעינה לטעינה.
מסך וממשק
בעוד ניתן לראות את השעה בשעון בשמש ישירה ללא קושי מאחר שמדובר בשעון מחוגים רגיל, מסך ה-OLED המובנה מתגלה כבעייתי בלשון המעטה והוא אינו שמיש כלל תחת אור שמש ודורש לא מעט צל על מנת שנוכל לראות את הכתוב בו. במידה ומתקבלות התראות ( אין תמיכה בעברית ), האינדיקציה היחידה בשמש תהיה הרטט של השעון ולא המידע על המסך.
ראות בשמש ישירה Watch X (צילום: יאן לנגרמן)
בסביבה חשוכה יותר מסך ה-OLED קריא הרבה יותר. לחיצה בודדת על כפתור השעון או הרמה של השעון (ניתן להפעלה דרך התוכנה המצורפת) תפעיל את מסך ה-OLED ותעבור על 3 מסכי מידע באופן אוטומטי: יום ותאריך, שעה ומזג אויר.
תצוגת תאריך - לנובו Watch X (צילום: יאן לנגרמן) תצוגת שעה - לנובו Watch X (צילום: יאן לנגרמן) תצוגת מזג אוויר - לנובו Watch X (צילום: יאן לנגרמן)
על מנת לגשת לשאר האפשרויות של השעון צריך לבצע רצף לחיצות מהיר המעביר את המשתמש בין המסכים השונים. במידה והשעון לא מזהה לחיצה נוספת הוא נכנס לתת התפריט הרלוונטי ועובר על האפשרויות השונות בו. לחיצות נוספות בתפריטים מאפשרות לכבות או להפעיל פונקציות שונות דוגמת מדידת הדופק או הפעלת שעון מעורר.
התחלת פעילות - לנובו Watch X (צילום: יאן לנגרמן) הגדרות - לנובו Watch X (צילום: יאן לנגרמן) היסטוריית פעילות - לנובו Watch X (צילום: יאן לנגרמן) מדידת דופק - לנובו Watch X (צילום: יאן לנגרמן) סטטוס שינה - לנובו Watch X (צילום: יאן לנגרמן) התראות - לנובו Watch X (צילום: יאן לנגרמן)
השימוש בכפתור בודד להפעלת השעון דורש הסתגלות מסויימת ויש מצבים בהם מבצעים לחיצה מיותרת המעבירה אותנו לתפריט אחר או לחיצה לא מספיק חזקה שלא מפעילה פונקציה אלא עוברת לתפריט אחר.
תוכנה
החלק הבעייתי ביותר בשעון ה-Watch X הוא האפליקציה שלו, ה-Lenovo Watch ( אנדרואיד / iOS ) שנבדקה בגרסת האנדרואיד שלה. הדבר הראשון שמברך את המשתמש בהפעלת האפליקציה היא פרסומת לשעון ה-Watch X, פרסומת שאי אפשר לבטל אלא רק לסגור ידנית או לחכות מספר שניות לסגירה אוטומטית, אך גם פה הפרסום לא נגמר ואחת נוספות מגיעה בדמות פרסומת קבועה בחלק התחתון של האפליקציה. שתי הפרסומות מעבירות את המשתמש לאתר המכירות הסיני JD.com.
חיסרון נוסף שהתגלה הוא חוסר תמיכה של פונקציית מזג האוויר במדינת ישראל, שירותי התחזית אינם זמינים כלל, מה שמוריד פונקציה די שימושית בשעון עבור הקהל בארץ.
פרסומת בהדלקת אפליקציית Lenovo Watch פרסומת באפליקציית Lenovo Watch חוסר תמיכה במזג אוויר בישראל ב-Lenovo Watch
אחרי שעוברים את הפרסומות אנו מקבלים את המסך הראשי של התכונה המציג בפנינו את כמות הצעדים, שינה ודופק בחלק העליון. ניתן לקבל פירוט מורחב בלחיצה עליהם, כשמתחת ניתן לראות את 4 סוגי הפעילות בהם תומך השעון: ריצה, טיפוס, רכיבה ושחיה עם פירוט מורחב בכניסה אליהם.
במסך ההגדרות של השעון אנו מקבלים מידע על מצב הסוללה כמו גם אפשרות לכוון את השעון המחוגים המובנה, כשהתוכנה מבקשת להכניס את השעה המוצגת במחוגים על מנת לכוון אותם באופן אוטומטי, דבר שהתברר אחרי מספר רב של ניסיונות.
מהתפריט ניתן גם להשתמש בשעון בתור שלט רחוק לצילום (דרך התוכנה בלבד), בדיקת דופק (דרך מצלמת מכשיר הסלולר ולא השעון), הפעלה וכיוון של 3 שעונים מעוררים בשעון, הפעלה וכיבוי של התראות והגדרת שפת השעון (סינית או אנגלית).
מסך צעדים Lenovo Watch מסך הגדרת שעון Lenovo Watch מסך Lenovo Watch ראשי מעקב שינה Lenovo Watch מסך פעילות Lenovo Watch
התוכנה שלנובו בחרה לספק בעבור השימוש עם השעון היא פחות או יותר הנקודה הבעייתית הגדולה ביותר, אך גם הקלה ביותר לפתרון דרך עדכון תוכנה. לא מעט מפרטי המידע והתפריטים, דוגמת “מצב רוח”, פשוט אינם אמורים להימצא בתוכנה של שעון חכם, והשימוש במצלמת הסלולר למדידת דופק לא אמורה להיות קיימת כלל כשמדובר על שעון בעל מד דופק אופטי מובנה.
צריך רק לקוות שלנובו תעשה עדכון עתידי שישפר את המצב כשהדבר המשמעותי יותר הוא הסרת הפרסומות לשעון.
חיי סוללה
אחד היתרונות שיש ל-Watch X הוא בצד חיי הסוללה שלו. השילוב בין גוף גדול המכיל סוללת 600mAh עם מסך OLED מאפשרים לשעון להגיע לזמן סוללה מרשים עם ניצול של 38% סוללה ב-9 ימים ו-6 שעות, מה שמתורגם ל-4.1% סוללה ליום או ל זמן שימוש כ~25 ימים , נתון מרשים אך נמוך מהזמן המוצהר של 45 ימים שמספקת לנובו, למרות שזהו זמן השימוש במצב “המתנה” לפי החברה.
מצב סוללה אחרי 9 ימים

השורה התחתונה
ה-Lenovo Watch X הוא מוצר יחודי בשוק של היום, לא שעון חכם ולא רצועת כושר אלא שעון מחוגים קלאסי שעבר שידרוג וקיבלת תוספת של פונקציות נוספות עם מסך OLED כחלק ממנו.
בעוד לנובו מנסה לשווק את השעון כשעון “ספורט”, קשה להתייחס אליו ככזה בשל העיצוב המתכתי שלו יחד עם רצועת המתכת המגנטית. בעוד הוא מתאים לשימוש יום יומי רגיל בעבור מי שרגיל להסתובב עם שעון מחוגים ולא שעונים דיגיטליים, הוא יקרוץ פחות למשתמשים המחפשים שעון ספורט למעקב אחר הפעילות הספורטיבית שלהם.
מה אהבנו?

מחיר זול.
זמן סוללה ארוך.
עיצוב אלגנטי.
נראה כמו שעון יד רגיל.
רצועת שעון תקנית.

ומה לא?

חוסר תמיכה בעברית.
פרסומות באפליקציה.
חוסר תמיכה במזג אוויר ישראלי.
רצועה מגנטית.
כבד יחסית.

מחיר: 49.99 דולר (כ-185 שקלים) דרך Gearbest .

המשך לכתבה המלאה

החדשות החמות ביותר היום