סמסונג מתחילה לייצר כונני SSD בנפח 4TB בטכנולוגיית QLC

חברת סמסונג (Samsung) מצטרפת ליצרניות ה-SSD נוספות בשוק ומכריזה כי הוא עוברת לייצור המוני של כונני SSD המשתמשים בטכנולוגיית ה- QLC בעלת 4 הביטים. את הייצור תחל סמסונג עם כונן SSD חדש המגיע לנפח הגבוה ביותר בתעשיה ועומד על 4TB , תוך כדי שהוא מספק ביצועים גבוהים ברמה של כונני ה-TLC בעלי 3 ביטים.
כונן ה-SSD החדש של סמסונג יצטרף לאלו של  אינטל ו- WD בתחום כונני ה-QLC (ר”ת Quad-level cell) כשסמסונג תשתמש בשבבי ה-1Tb VNAND החדשים שלה בעלי ה-4-ביטים (QLC) על מנת לספק ביצועים דומים לכונני 3-ביט (TLC). הכונן החדש יספק מהירות כתיבה רציפה של עד 540MB/s וקריאה רציפה של 520MB/s, תוך כדי שהוא יציע נפחים גבוהים לבחירה בין 1TB, 2TB ו-4TB.
כונן SAMSUNG SSD QLC (מקור סמסונג)
תחום כונני ה-SSD מתפתח הלאה עם המעבר לשימוש בשבבי QLC בעלי נפח גבוה יותר, כאשר הכונן החדש של סמסונג יוכל להציע נפח עצום ל-SSD המסתכם ב-4TB, זאת תוך שמירה על מחיר סביר בהשוואה לכוננים בנפח דומה בטכנולוגיות אחרות. המעבר לשימוש ב-QLC אינו מוגבל לכונני SSD בלבד ואנו נוכל לראות גם כרטיסי זיכרון בנפח של 128GB ויותר.
סוגי זכרונות NAND
כונני SSD היום משתמשים באחד מ-4 סוגי זיכרון NAND:

Single-level cell – שבב SLC “זיכרון חד שלבי”, המהיר ביותר המאפשר שמירה של מצב בודד.
Multi-level cell – שבב MLC “זיכרון רב שלבי”, מאפשר שמירה של 2 מצבים.
Triple-level cell – שבב TLC “זיכרון תלת שלבי”, מאפשר שמירה של 3 מצבים.
Quad-level cell – שבב QLC “זיכרון מרובע שלבי”, האיטי ביותר המאפשר שמירה של 4 מצבים.

שבבי ה-SLC הם המהירים והעמידים ביותר, אך גם היקרים ביותר, ואילו שבבי ה-QLC הם הזולים ביותר, אך אלו איטיים ופחות עמידים יחסית לשבבים האחרים. ככל שכמות ה”שלבים” עולה כך ניתן לשמור יותר מידע על תא בודד, אך כתוצאה מכך לוקח יותר זמן לקרוא ולכתוב את המידע עליו.
תיאור גרפי SLC MLC TLC QLC

המשך לכתבה המלאה

החדשות החמות ביותר היום