גאדג’טי מסקר: WD My Cloud Home – פתרון אחסון רשת ביתי הזמין מכל מקום

כמות המידע שאנו אוגרים הולכת וגדלה משנה לשנה, כאשר כלי יצירת תוכן פשוטים כמו הסמארטפונים שלנו מאפשרים לנו ליצור יותר ויותר תכנים, תמונות וסרטים, באיכות גבוהה. שירותי אחסון בענן מציעים פתרון טוב למדי לגיבוי כל הקבצים הללו, אך עבור מי שיבקש לשמור גיבוי מקומי לזכרונות שנוצרו דרך עדשת המצלמה וגם למסמכים וקבצים רבים אחרים, לא יספק רק שירות אחסון בענן את המענה.
מן הצד השני ישנם פתרונות האחסון מגובי הדיסקים הקשיחים, המציעים כיום נפחי אחסון מרשימים במחירים נוחים, אך אלו מגיעים עם המגבלה של זמינות הקבצים רק במקום בו הם מאוחסנים, בין אם בבית או במשרד. חברות שונות מספקות גם פתרונות מבוססי רשת, המאפשרים לנו לאחסן את הקבצים שלנו באופן פיזי בסביבה הביתית, אך גם לתת לנו גישה אליהם מכל מקום אחר, בין אם בבית או בדרכים.
פתרון חדש כזה השיקה לאחרונה חברת ווסטרן דיגיטל בישראל בדמותו של כונן ה-My Cloud Home. מדובר במוצר שעדיין נתפס כנישתי, זאת בשל מחירו הגבוה בהשוואה לפתרונות אחסון פשוטים יותר, אך הוא מציע מעבר לגישה מהירה לקבצים מכל מקום בו אתם נמצאים.
התחלה פשוטה
מיד עם שליפותו של כונן ה-My Cloud Home מהקופסה ניכר כי מדובר במוצר שנועד להיות ממוקם במיקום מרכזי בבית. הוא לא הנאה מבין מוצרי המחשוב שתראו, אך בהחלט מספק עיצוב שמנסה להראות כי מדובר במוצר שהוא מעבר לסתם כונן פשוט.
חיבור הכונן לא מתבצע ישירות למחשב, אלא לרשת המקומית בבית (LAN), כאשר בווסטרן דיגיטל ממליצים לחבר את המוצר ישירות לנקודת הגישה הראשית דרכה אתם מחברים את יתר המוצרים לרשת הביתית. במקרה שלי מדובר במודם-ראוטר, אליו חיברתי כבל רשת (RJ-45) פשוט שהגיע באריזת ה-My Cloud Home וחיבור נוסף לחשמל. הפעולה הבאה היא הגדרה פשוטה של המוצר דרך הדפדפן במחשב, ובסה”כ ארך התהליך כולו דקות ספורות במעקב אחר ההוראות המגיעות באריזה וללא כל היכרות מוקדמת עם המוצר (או מוצרים דומים אחרים של ווסטרן דיגיטל, לצורך העניין).
WD My Cloud Home (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)
דרך תוכנה הזמינה למחשב תוכלו לראות את מצב הכונן וגם לגשת לקבצים דרך מערכת הקבצים שלכם במחשב, ובשלב זה חשוב לי לציין כי אף שבחלק הארי של זמן הסקירה השתמשתי במחשב מבוסס macOS, אופי העבודה עם מערכות מבוססות Windows 10 אינו שונה. גישה לקבצים ניתן לבצע גם דרך אפליקציה לטלפון, אליה ניתן להתחבר עם שם משתמש (מייל) וסיסמה שתיצרו, ודרכה ניתן לבצע גיבוי אוטומטי של תמונות וסרטונים מהגלריה במכשיר.
פרט לפעולות פשוטות של העברת קבצים, מאפשר המוצר לבצע הזרמת תכנים דרך שרת Plex, לסנכרן את הקבצים שלכם משירותי הענן של גוגל (Google Drive), פייסבוק או דרופבוקס וגם לעבוד עם שירותי הענן של חברת Adobe, עבור מי שהדבר רלוונטי עבורו.
ובנוסף, תוכלו להשתמש ב-My Cloud Home ככונן גיבוי של Time Machine (עבור מחשבי מקינטוש) או Windows Backup ולחבר אליו ישירות כונן USB חיצוני (כמו דיסק און קי) לצורך משיכה מהירה של תכנים באופן פיזי בין כונן לכונן. ולבסוף, ניתן כמובן לבצע סנכרון לספריות הממוקמות במחשב האישי שלכם ישירות לכונן. במקרה שלי בחרתי לבצע מעבר של כל התכנים שאינם דרושים בגישה מתמדת לכונן החיצוני, דבר שאיפשר לי לפנות מקום בכונן המקומי במחשב הנייד.
תמונת מסך גיבוי קבצים ב-My Cloud Home
שימושים יום-יומיים
היתרון המשמעותי ביותר של My Cloud Home הוא בהיותו מנגנון אחסון שעובד בשיטת הגדר ושכח. גיבוי הקבצים בטלפון וכן זה של שירותי ענן שונים נעשה ברקע, כאשר לאחר הגדרה ראשונית אין צורך אמיתי להתעסק עם הגיבוי. הקבצים עימם אני עובד באופן שוטף דרך שירותי הענן של גוגל הסתנכרנו ברקע לכונן החיצוני, לא תפסו את שטח האחסון המוגבל במחשב הנייד בו אני משתמש ודבר דומה התבצע גם בטלפון הנייד.
חיסרון גדול בצד זה היה בסנכרון הראשוני של הקבצים אל הכונן, אלו האטו באופן משמעותי את הרשת הביתית בזמן שהתבצע הגיבוי ברקע. הפעולה ארכה שעות רבות בשל נפח האחסון הגבוה של הקבצים בענן, כך שביצוע הגיבוי הראשוני בלילה פתר את הבעיה, של האיטיות ברשת הביתית. בעבודה השוטפת ביום-יום הדבר לא הפריע, אלא רק במקרים חריגים של קבצים בנפחים גבוהים הדורשים זמן סנכרון גדול יותר מהענן.
מקום בו הציג הכונן ביצועים מרשימים הוא בעבודה עם שרת Plex להזרמת מדיה. שרת Plex הוא כלי דרכו ניתן להזין קישורים לתכנים הנמצאים ברשותכם באחסון מקומי לשם גישה מרחוק. התקנה של שרת זה מתבצעת באופן דומה לתוכנות אחרות למחשב, כאשר הגישה לקבצים מתבצעת דרך אפליקציות Plex הזמינות עבור טלוויזיות חכמות, סטרימרים, טאבלטים ועוד.
באם אתם לא עובדים עם שרת Plex, ההתקנה של זה תהיה פשוטה, כאשר ההגדרה היחידה הנדרשת מול הכונן של WD היא זו שתפנה את השרת לחפש את הקבצים בו. אם כבר יש לכם שרת מותקן, כל שתידרשו לעשות זה להוסיף גישה דרך ההגדרות לספריות הרלוונטיות בכונן הרשת, ומשם העבודה תימשך כרגיל.
תמונת מסך שירותי My Cloud Home
הביצועים שהציג כונן הרשת היו מרשימים, כאשר בחיבור דרך טלוויזיה חכמה עם אפליקציית Plex דרך הרשת הביתית (בחיבור WiFi) הצלחתי לראות סוגים שונים של תכנים, גם ברזולוציות גבוהות (1080P, 720P) ללא קטיעה בשידור הרציף, אך במעבר לרזולוציית 4K מצאתי פעמים רבות קפיאת תמונה או השבתה מוחלטת של הזרמת התוכן. בעבודה מרחוק הדברים לא עובדים כמו שצריך, שהרי הזרמת התכנים תלויה בקצב ההעלאה הזמין בחיבור האינטרנט הביתי, דבר אשר עבור הרוב המכריע של המשתמשים בישראל יהווה צוואר בקבוק.
בעיה בה נתקלתי במהלך השימוש בכונן נגעה לעומס על הרשת הביתית. במידה שמי מבני הבית צופים בתכנים בהזרמה דרך הרשת, תיתקלו באיטיות מסוימת בגישה לקבצים בכונן. הדבר עשוי להציק אם אתם נדרשים לגשת לקבצים לצורך עבודה בזמן שמישהו אחר צופה בתכנים הזמינים על הכונן במקביל ובעיקר אם מספר אנשים ינסו לבצע הזרמת תכנים דרך Plex בו זמנית.
נקודה חשובה נוספת היא המגבלה של הזרמת התכנים לאפליקציית Plex בלבד. באם אתם מאחסנים ספריית מוסיקה בכונן ותרצו לגשת לקבצים לצורך השמעה בטלפון, למשל, תיאלצו להוריד כל קובץ שתרצו לשמוע לטלפון, אלא אם בחרתם באפשרות להזרים את זה דרך שרת Plex, אפשרות שתדרוש מכם להשאיר את המחשב הביתי עליו מותקן שרת Plex פועל באופן שוטף.
מהירות העברת הקבצים הסתכמה עבורי בממוצע של 40 מגה-בייט בשנייה כאשר הרשת הביתית פנויה ממטלות תובעניות, כך שהצלחתי לבצע העברה של ספריה בגודל כ-20 גיגה-בייט תוך פחות מ-10 דקות. אציין כי בדיקת ההעברות בוצעה בחיבור המחשב באופן קווי ולא דרך WiFi.
השורה התחתונה
כונן ה-My Cloud Home מיועד עבור אלו המבקשים אחסון בנפח גבוה המאפשר גישה ישירה מכל מקום ובדגש על עבודה עם שירותי רשת וענן. עבור אחסון קבצים סטנדרטי ניתן להסתפק בחלופות זולות יותר, אך המוצר החדש של ווסטרן דיגיטל מציע אפשרויות מתקדמות כמו עבודה עם הקבצים שלכם מכל מקום בנוסף לאפשרות של גיבוי קבצים מהמחשב, גיבוי נוסף לקבצים הקיימים בשירותי ענן שונים וכן אפשרות להזרמת תכנים דרך שרת Plex, שהוכיחה עצמה פעם אחר פעם בזמן ביצוע הסקירה. לצד אלו מאפשר הכונן גם הפרדה בין קבצים של מספר משתמשים, כך שתוכלו לחלוק בו עם חברי משפחה נוספים המבקשים לאחסן את הקבצים שלהם בנפרד.
את הכונן ניתן למצוא בנפחים הנעים בין 2 ועד 8 טרה בייט בגרסה הסטנדרטית (בסקירה נבדק דגם בנפח 3 טרה-בייט), כאשר כונן My Cloud Duo מאפשר להגיע עד לנפח של 16 טרה-בייט עם תמיכה ב-RAID1 לצורך גיבוי מקומי נוסף של הקבצים. המחירים של הכונן מתחילים בכ-770 שקלים עבור גרסת ה-2 טרה-בייט ומגיעים עד כ-3,400 שקלים עבור גרסת ה-Duo בעלת נפח אחסון של 16TB. (המחירים נדגמו מאתר KSP ). לשם השוואה, כונן אחסון חיצוני סטנדרטי בנפח דומה (2TB) ניתן למצוא כיום בישראל בכמחצית מהמחיר של ה-My Cloud Home (כ-360 שקלים).

המשך לכתבה המלאה

החדשות החמות ביותר היום